2014.08.27

Co to jest filatelistyka?

Krzysztof Zagórski

Filatelistyka jest często niedocenianą dziedziną rozwijania własnych zainteresowań. Mało kto zdaje sobie sprawę, że znaczek pocztowy może być ciekawym uzupełnieniem rozwijanej już pasji. Nie ma dziedziny życia, której nie można by przedstawić przy pomocy walorów filatelistycznych. Osoby nie związane z filatelistyką nie zdają sobie sprawy z tego, że filatelistyka obejmuje całość znaków pocztowych, w skład których wchodzą: znaczek pocztowy, kasownik, stemple okolicznościowe, kartki pocztowe, wszelkiego rodzaju druki jak: przekazy pieniężne, telegramy oraz starego typu nalepki polecenia z nazwami miejscowości.

W dobie globalnej cyfryzacji coraz rzadziej spotykamy się z korespondencją listową, pozdrowieniami wysyłanymi na kartkach pocztowych itp. Łatwiej, szybciej i taniej bowiem, można to zrobić poprzez krótkie wiadomości SMS, pocztę elektroniczną czy innego rodzaju komunikatory. Tym większego znaczenia, już historycznego, nabiera korespondencja odręczna. Jako przykład pragnę przedstawić korespondencję Polskich Jeńców Wojennych więzionych w hitlerowskich obozach jenieckich. To dzięki takiej korespondencji możemy się dowiedzieć jak wyglądało życie obozowe oraz z jakimi problemami borykali się żołnierze września 1939 oraz powstańcy warszawscy w okresie niewoli. Tak samo ciekawa może się okazać korespondencja rodzinna jak listy pisane kilkadziesiąt lat temu, widokówki z pozdrowieniami z wakacji itp. Może stać się ona impulsem do badania losów rodziny, jej korzeni i ciekawych wspomnień.

Wszystkie osoby zainteresowane korespondencją jeńców wojennych z I i II wojny światowej mogą się kontaktować z autorem pod nr tel. 602 71 77 11.


Powrót na górę strony